Return to Headlines

WPS students named to SCKMEA district honor groups

WPS students named to SCKMEA district honor groups

The following students have been named to the South Central Kansas Music Educators Association district honor groups:

 

HS 56A Jazz Ensemble

Baritone Saxophone
Evan Shaw, Northwest High School

Trombone
Miles Crawford, East High School

Drums
Owen Ashley, East High School

 

High School Orchestra Wind/Percussion Selectees

Oboe
Miles Wilson, East High School
Emily McCollom, Heights High School

Clarinet
John Hughes, East High School

Trombone
Eilidh Aitken, East High School

Percussion
Nolan Grossman, East High School

 

High School 56A Band Roster

Flute
Hannah Fleming, East High School
Paige Killingsworth, East High School
Sarah Roush, South High School
Alt. 1 - Mariel Evans, Northeast Magnet

Bassoon
Gabriel Hamel, Northeast Magnet

Clarinet
Michael Rogers, Northwest High School
Theresa Wood, East High School
Kamryn Myrick, Northwest High School
Gaorgia Lill, Northwest High School
Sophia Fenton, Northwest High School

Bass Clarinet
Jazmin Diaz, Northwest High School

Alto Saxophone
Ethan Grohe, East High School
Aidan Kinch, North High School

Baritone Saxophone
Evan Shaw, Northwest High School

Trumpet
Samuel Leopold, Northwest High School
Alec Stone, Northwest High School

Horn
Dora Brummett, North High School

Trombone
Amanda Ordway, East High School

Euphonium
Shane Wilson, East High School

Tuba
Ben Anderson, East High School

Percussion
Elijah Gegen, Northwest High School

 

High School Orchestra Roster

Violin 1
Laura Ward, East High School
Issac Wu, East High School
Maria Allen, East High School
Irene Diao, East High School
Tina Lin, East High School
Evalynn Reynolds, East High School
Steven Lin, East High School

Violin 2
Olivia Wessley, East High School
Oliver Christians, East High School
Dung Nguyen, East High School

Viola
Kristina Gutierrez, Northwest High School
Laura Pham, East High School
Jamasa White, Heights High School
Amelia Beck, Heights High School
Elexis Williams, Northwest High School
Tri Lam, East High School
Jesus Garcia-Villa, East High School
Lizbeth Diaz, Northwest High School

Cello
Ethan Wessley, East High School
Kenny Phan, Southeast High School
Kyle Cho, East High School
Bo Lu, East High School
Amarie Williams, Northeast Magnet
Brooke Drees, Northwest High School
Mason Bounds, East High School

Bass
Wyatt Gaulger, East High School
Nithish Aravinthan, East High School
Annie Kealey, Heights High School

 

Middle School Band Roster 2021-22

Flute
Addysen Bailey, Christa McAuliffe Academy
Jazmine Snyder, Christa McAuliffe Academy
Trey Beall, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School
Greer Donaldson-Loescher, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School
Ximena Orozco-Gonzalez, Horace Mann K-8 Dual Language Magnet

Clarinet
Nayeli Garcia-Lopez, Horace Mann K-8 Dual Language Magnet
Benjamin Bloyd, Christa McAuliffe Academy
Kara Towne, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School

Alto Sax
Henry Millar, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School
Alejandro Trevizo, Horace Mann K-8 Dual Language Magnet

Trumpet
Emily Curran, Horace Mann K-8 Dual Language Magnet
Parker Beall, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School

Trombone
Colin Miller, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School

Tuba
Ayelen Dominguez-Pena, Horace Mann K-8 Dual Language Magnet
Christopher Altergott, Christa McAuliffe Academy
Caden Proffer, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School

Percussion
Susie Wenzel, Mayberry Cultural & Fine Arts Magnet Middle School

 

SCKMEA District Mixed Honor Choir:

Heights High School:
Amery Day, Bass 2
Anibal Aldaba Lozano, Bass 2
Briley Landgren, Alto 1
Cliff Hoseah , Tenor 2
Dorrine Mwanache, Alto 2
Gabriel Urista, Tenor 1
Javan Titus, Bass 2
Jonathan Banks, Tenor 1
Marah Ramirez, Alto 2
Mckenzie Lovel, Alto 2
Morgyn Mandrigues, Alto 1
Olivia Fallier, Soprano 1
Zachary Honer-Peters, Bass 2

North High School:
Anthony Young-Ovallé, Tenor 2
Daniel Rodriguez-Hernandez, Bass 1
Hugo Alvarez, Tenor 2
Victor Dixon, Alto 1  

Northwest High School
Adia Khamchanh, Alto 2
Jace Nelson, Tenor 1
Lea’cher Kennedy, Tenor 2
Makiah Mitchell, Soprano 2
Maggie Vogt, Soprano 1
Shelby Beckmann, Alto 1

South High School
Jose Lopez, Tenor 1

Southeast High School
Gabriel Trevino, Tenor 1

 

SCKMEA District Treble Honor Choir

East High School
Alexus Raya, Soprano 1

Heights High School
Celine Hoseah, Soprano 2
Katy Thompson, Soprano 1
Samantha Faber, Soprano 2
Sara Hankins, Alto 1,
Amari Reed, Soprano 2, Alternate

Northwest High School
Ayah Gharbi, Soprano 2
Skylar Isenegger, Soprano 1

South High School
Lauren Anderson, Soprano 1

Southeast High School
Kaitlyn Moore, Alto 1